Energia fal morskich

Czym jest energia fal morskich?

Energetyka morska będąca działem hydroenergetyki, zajmuje się przetwarzaniem energii wód morskich na energię elektryczną.

"W zależności od rodzaju rodzaju występującego w wodach morskich zjawiska, będącego źródłem energii, przetwarzające ją zakłady energetyczne dzielą się na: 1) morskie elektrownie falowe, 2) morskie elektrownie pływowe, 3) morskie elektrownie prądowe, 4) morskie elektrownie termiczne. Współcześnie wykorzystuje się również do wytwarzanie energii elektrycznej wiatr występujący na obszarze mórz, budując morskie elektrownie wiatrowe."

Źródło: Mazurkiewicz B.K. (2009) Encyklopedia inżynierii morskiej. Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej Gdańsk s. 101.

Fale morskie potencjalnym źródłem energii

"Fale oceaniczne mogą być źródłem energii, zaspokajając dużą część światowego zapotrzebowania na elektryczność. Zwolennicy czystej energii, od lat widzieli w oceanach, szanse na wydajne i przyjazne środowisku źródło elektryczności. Do tej pory, w odróżnieniu od energii wiatrowej i słonecznej, technologia zamiany energii fal morskich w płynący w gniazdkach prąd nie rozwinęła się.
Sytuacje ma szanse się zmienić po uruchomieniu na wodach Portugalii dużej elektrowni, wykorzystującej energię fal. W planach jest również uruchomienie drugiego, większego obiektu przy wybrzeżach Szkocji. więcej...

Źródło: Fale morskie potencjalnym źródłem energii. PAP - Nauka w Polsce Data publikacji: 12.03.2007 http://www.eduskrypt.pl/fale_morskie_potencjalnym_zrodlem_energii-info-5087.html [dostęp 2009.05.04]


ciekawe linki


Copyright (C) 2009-2012 Maria H. Kamińska

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License